PROGRAM COMMITTEE

Program Committee Members

  1. Track: New design in Multi-core Architectures for Scalability
    • Andres Marquez, Pacific Northwest National Laboratory, Richland, USA (Chair)
    • Ulrich Bruening, Heidelberg University, Germany
    • Rong Ge, Marquette University, USA
    • Eric Van Hensbergen, ARM Research Labs, USA
    • Tom St. John, Intel Corporation, USA
    • Karen Karavanic, Portland State University, USA
    • Christos Kartsaklis, Oak Ridge National Laboratory, USA
    • Rishi Khan, Extreme Scale Solutions, USA
    • Joseph Manzano, Pacific Northwest National Laboratory, Richland, USA
    • Benoit Meister, Reservoir Labs Inc., USA
    • Juan Piernas, University of Murcia, Spain
    • Bronis R de Supinski, Lawrence Livermore National Laboratory, USA
    • Vinod Tipparaju, Advanced Micro Devices Inc. (AMD), USA

  2. Track: Cloud/Grid Computing
    • David Allenotor, Federal University of Petroleum Resources Effurun (FUPRE), Nigeria (Chair)
    • Pablo Neira Ayuso, University of Sevilla, Spain
    • Jose Juan Mijares Chan, University of Manitoba, Canada
    • Saurabh Garg, University of Tasmania, Australia
    • Zhiyi Huang, University of Otago, New Zealand
    • Bahman Javadi, University of Western Sydney, Australia
    • Lucas Mello Schnorr, CNRS, France
    • Meilina Xu, Chengdu University, China

  3. Track: Algorithms and Data Structures for Scalability-Rethinking
    • Guojing Cong, IBM Thomas J. Watson Research Center, USA (Chair)
    • Rezaul A. Chowdhury, Stony Brook University, USA
    • Mahantesh Halappanavar, Pacific Northwest National Laboratory, USA
    • Amith R Mamidala, IBM Research, USA
    • Walaa Eldin Moustafa, NEC Laboratories America, USA
    • Xinyu Que, IBM Research, USA
    • Deepak Rajan, Lawrence Livermore National Laboratory, USA
    • Carlos P. Sosa, Cray Inc., USA
    • Changjun Wu, Xerox Research Center, USA
    • Yinglong Xia, IBM Research, USA
    • Hanghong Xue, Google Inc., USA
    • Mi Yan, Ionic Securities Ltd., Vancouver, Canada
    • Weikuan Yu, Auburn University, USA

  4. Track: Modelling and Simulation in Applications
    • Jun Zhang, Deakin University, Australia (Chair)
    • David Allenotor, University of Nigeria, Nigeria
    • Pavan Balaji, Argonne National Lab, USA
    • Alecio Binotto, IBM Research, Brazil
    • Massimo Cafaro, University of Salento, Italy
    • Jesus carretero, Universidad Carlos III de Madrid, Madrid
    • Jinguang Han, Nanjing University of Finance and Economics, China
    • Yonggang Huang, Beijing Institute of Technology, China
    • Ami Marowka, Bar-Ilan University, Israel
    • Hitoshi Oi, The University of Aizu, Japan
    • Yongli Ren, Deakin University, Australia
    • Michela Taufer, University of Delaware, USA
    • Dayong Ye, University of Wollongong, Australia

  5. Track: Scalable Networks
    • Chau Yuen, Singapore University of Technology and Design (SUTD), Singapore (Chair)
    • Xiaoming Chen, Nanjing Aeronautics and Astronautics University, China
    • Linglong Dai, Tsinghua University, China
    • Naveed Hassan, Lahore University of Management Sciences, Pakistan
    • Himal Suraweera, University of Peradeniya, SriLanka
    • Xiumin Wang, Hefei University of Technology, China

  6. Track: Mobile and Wireless Communications
    • Rong Xing Lu, Nanyang Technological University, Singapore (Chair)
    • Khadige Abboud, University of Waterloo, Canada
    • Bin Cao, Harbin Institute of Technology Shenzhen Graduate School, China
    • David (Bong Jun) Choi, SUNY Korea, Korea
    • Shimin Gong, Singapore University of Technology and Design, Singapore
    • Yu Gu, Hefei University of Technology, China
    • Xin Jin, The Pennsylvania State University, USA
    • Hingwei Li, University of Electronic Science and Technology, China
    • Kuang-Hao (Stanley) Liu, National Cheng Kung University, Taiwan
    • Tom H. Luan, Deakin University, Australia
    • Zhiguo Shi, Zhejiang University, China
    • Wei Song, University of New Brunswick, Canada
    • Xiaohua Tian, Shanghai Jiao Tong University, China
    • Lu Xiao, Nanyang Technological University, Singapore
    • Tingting Yang, Dalian Maritime University, China
    • Haibo Zhou, Shanghai Jiao Tong University, China
    • Hui Zhu, Xidian University, China

  7. Track: Mobile and Pervasive Computing
    • Xianghui Cao, Zhejiang University, China (Chair)
    • Zubair Md. Fadlullah, Tohoku University, Japan
    • Jiong Jin, Swinburne University of Technology, Australia
    • Ying Liu, Illinois Institute of Technology, USA
    • Lei Mo, Zhejiang University, China
    • Miao Peng, SMC Networks, USA
    • Devu M. Shila, United Technologies Research Center, USA
    • Zhifeng Xiao, Pennsylvania State University at Erie, USA
    • Xiaohua Xu, The University of Toledo, USA
    • Zhi Zhang, KTH Royal Institute of Technology, Sweden
    • Liang Zhou, Nanjing University of Posts and Telecommunications, China

  8. Track: Modeling and Evaluation in Communication Systems
    • Sudip Misra, Indian Institute of Technology, Khargapur, India (Chair)
    • Alagan Anpalagan, Ryerson University, Canada
    • Samaresh Bera, IIT Kharagpur, India
    • Han-Chieh Chao, National Ilan University, Taiwan
    • P. Venkata Krishna, VIT University, India
    • Neeraj Kumar, Thapar University, India
    • Yujian Ma, Guangdong University of Petrochemical Technology, China
    • Sanjay Madria, Missouri University of Science and Technology, Rolla, USA
    • Tamoghna Ojha, IIT Kharagpur, India
    • Al-Sakib Khan Pathan, International Islamic University Malaysia, Malaysia
    • Bibudhendu Pati, IIT Kharagpur, India
    • Arijit Roy, IIT Kharagpur, India
    • Sana Ullah, Polytechnic Institute of Porto, Portugal
    • Bernd E. Wolfinger, University of Hamburg, Germany


Copyright © 2014 ScalCom-2014. All Rights Reserved.
Created and Maintained by ScalCom Team